BRAMKONET

Strona przedstawiająca bramki.

Bramkomenu

AND

W tym artykuliku ukazujemy jak wygląda bramka NAND.

 

Bufor

Najważniejsza zasada związana z buforem - to że eliminuje hazard!

 

Bufor jest to jeden z elementów używanych wśród bramek logicznych, jest on wielce istotny w informatyce. Bufor może realizować funkcję Y=A, czyli po prostu zwykłej zamiany stanu logicznego.

NAND

Logic Gate, Functions, Digital Circuit, Symbol

 Jak wygląda NAND oraz tabela prawdy dla tejże bramki logicznej.

Bramki logiczne odpowiadają za reprezentację stanu logicznego. Bramka to prosty obwód elektroniczny, jak sama nazwa wskazuje realizuje on funkcję logiczną.

W bramce mamy możliwość między 0 logicznym a 1-ką logiczną w zależności od stanu napięcia. Stan logiczny równy 0 to stan logiczny niski oznaczany literką L od angielskiego słowa LOW, a stan wysoki oznaczamy literką H od angielskiego słowa HIGH.

 

 

 

 

 

Grafika wykorzystana na podstawie Pixabay License, druga grafika wykorzystana została na podstawie zgody właściciela. Inspiracja wiedzą z: http://www.fpga.agh.edu.pl/russek/tul/PDF/bramki.pdf

Ex-nor

Bramka Ex-NOR to bramka logiczna, realizuje ona funkcję polegającą na negacji do standardowej bramki NOR, określa się to mianem bramki równoważności. Bramka zwróci wynik w postaci zera logicznego jeśli dokładnie jedno z wejść czyli A lub B będzie prawdą czyli mianem zera logicznego, w innym przypadku zwróci jedynkę logiczną czyli prawdę. Jak produkuje się bramki Ex-NOR?

 

 

 

Czytaj więcej: Ex-nor